230W Charger Compatible with MSI Chicony A17-230P1A A12-230P1A Stealth GS66 GS65 GS76 GS75 Laptop Power Supply Adapter
★★★★★ 4.4 125 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by speedalpharetta.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Input 100-240V, 50-60Hz. Output 19.5V 11.8A 230W Max. [Do not buy if your laptop more than 230W. It is not compatible with MSI 230W USB-Tip Charger]
Brand ANFRLE
Wattage 230 watts
Amperage 11.8 Amps
Portable Yes
Power Plug Type A - 2 pin (North American), Type B - 3 pin (North American)
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 1.6 Pounds
Manufacturer Dongguan Speed Ronda Electronic Technology Co Ltd
Model Number SL195923
Power Source Corded Electric
BuiltIn Media 1 power adapter 1 AC Power Cord
Input Voltage 110 Volts
Connector Type 5.5*2.5mm tip,4.5x3.0mm Tip,7.4x5.0mm Tip
Current Rating 11.5 Amps
Output Current 11.5 Amps
Output Voltage 20 Volts
Frequency Range 50-60HZ
Number of Items 1
Compatible Devices MSI Stealth GS66 GS65 GS76 GS75 Laptop
Enclosure Material Plastic
Additional Features Fast Charging
Warranty Description 1 year
Compatible Phone Models MSI Stealth GS66 GS65 GS76 GS75 Laptop
Connectivity Technology 5.5*2.5mm tip,4.5x3.0mm Tip,7.4x5.0mm Tip
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
125 ratings | 51 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (101)
4 stars
5% (6)
3 stars
2% (3)
2 stars
1% (1)
1 star
11% (14)